Manison Softworks

Co je WTL?
WTL
Zpět
Domů
E-mail

Stručně řečeno je WTL (Windows Template Library) prostředek pro vytváření Windows GUI aplikací. WTL je knihovna založená na šablonách (template) jazyka C++, obalujících funkce Windows API. Pokud máte zkušenosti s programováním v MFC, dalo by se říci, že WTL je "odlehčená" verze MFC. WTL se výborně hodí pro menší projekty, kde velikost výsledné aplikace hraje podstatnou roli nebo kde by nasazení MFC bylo přiliš težkopádné. WTL je "vedlejší" produkt Microsoftu, vyvíjený jeho zaměstnanci-dobrovolníky, neexistuje k němu žádná oficiální podpora ani dokumentace. Pokud se nenecháte tímto faktem odradit, odměnou vám bude mocný nástroj na rychlé vyvíjení malých rychlých aplikací s profesionálním vzhledem. V následující tabulce jsou shrnuty výhody a nevýhody WTL v porovnáním s MFC:

  WTL MFC
AppWizard / ClassWizard / /
Pohledy / dokumenty / /
HTML pohledy
OLE dokumenty
Základní ovládací prvky (okna, tlačítka, treeview...)
Rozšířené ovládací prvky (IP adresa, pager, hyperlink)
Command bar (menu ve stylu IE, včetně bitmap, toolbar)
Pomocné třídy (CString, CRect, ...)
Třídy pro podporu GDI
Třídy pro podporu custom/owner draw
Wizards a property sheets
MDI / SDI / Multi-SDI / / / /
MRU
Dokovatelná okna
Splittery
DDX
Tisk, náhled před tiskem
Scrolovatelné pohledy
Běžné dialogy
Mapy zpráv
Velikost jednoduché aplikace se staticky přilinkovanou knihovnou asi 30 KB asi 300 KB + msvcrt.dll (cca 300 KB)
Velikost jednoduché aplikace s dynamicky linkovanou knihovnou N/A asi 30 KB + mfcxx.dll (cca 1 MB) + msvcrt.dll

V předcházející tabulce vidíte možnosti WTL. MFC narozdíl od WTL podporuje klasickou architekturu dokument/pohled, OLE dokumenty a dokovatelná okna a disponuje podrobnou dokumentací. U WTL jsou tyto chybějící prvky vynahrazeny velmi malou velikostí výsledné aplikace a její nezávislostí na dalších dll knihovnách. Co se týká dokumentace, budete muset hledat na jiných místech internetu nebo nakouknout přímo do zdrojových kódů knihovny WTL.
Závěrem lze konstatovat, že programování ve WTL se příliš neliší od programování v MFC. Pokud se vám WTL zalíbila, stáhněte si ji zdarma v Microsoft download centru. Knihovna je kompatibilní jak s Visual C++ .NET, tak se starší verzí 6.0. Tutorialy pro začátečníky i pokročilé najdete např. na Codeproject.com.
2003 – 2021 © Manison Softworks. Všechna práva vyhrazena.
Poslední aktualizace: 16. 12. 2023